ORDU FATSA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Doç. Dr. Muhammet KUZUBAŞ’dan İstiklal Marşı ve Mehmed Akif ‘in Tefekkür Dünyası Konferansı

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammet KUZUBAŞ,  “İstiklal Marşı ve Mehmed Akif ‘in Tefekkür Dünyası” konulu konferans verdi.    
Doç. Dr. Muhammet KUZUBAŞ’dan İstiklal Marşı ve Mehmed Akif ‘in Tefekkür Dünyası Konferansı

12 Mart İstiklal Marşı´mızın Kabulünün 94. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü etkinlikleri kapsamında Sakarya Ortaokulu Müdürlüğünün organizasyonuyla ilçemize gelen Ordu Üniversitesi (ODÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammet KUZUBAŞ,  “İstiklal Marşı ve Mehmed Akif ‘in Tefekkür Dünyası” konulu konferans verdi. 

Fatsa Halk Eğitimi Merkezi konferans salonunda gerçekleştirilen programa, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ekrem CİNOĞLU, Şube Müdürlerimiz Vahit BÖLEK, Ramazan AKYOL, Ramazan TÖNGEL, Fatsa Gençlik Merkezi Müdürü Beraat ŞAHİN, Fatsa Vergi Dairesi Müdürü Cihan SARI, Fatsa Tapu Müdürü Erdoğan ATİK, okul ve kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 

 “Mehmet Akif’in başta İstiklal Marşı olmak üzere bütün eserlerinde vermiş olduğu mesajları çok iyi anlamamız gerekiyor” diyerek konuşmasına başlayan ODÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammet KUZUBAŞ, “Her milletin tarihinde memleketlerine hizmet eden büyük şahsiyetler vardır. Milli tarih anlamında bakıldığında bu şahsiyetlerin unutulmaması, ideallerinin, düşüncelerinin, hayallerinin ve eserlerinin yeri geldikçe yad edilmesi ve onları yaşadıkları dönemlerde ki diğer şahsiyetlerden ayıran yönlerini tespit edip onlardan ders ve mesaj almak çok önemlidir. Ülkemizin birçok yerinde bugün Mehmet Akif ERSOY çeşitli törenlerle anılıyor. İstiklal Marşı farklı farklı organizasyonlarla yad ediliyor. Acaba Mehmet Akif ERSOY İstiklal Marşı’nı hangi koşullarda yazdı. Bir asır sonraki nesile hangi mesajları vermek istiyor. İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif,  her milletin tarihinde yer alan önemli şahsiyetlerden birisi arasında yerini alıyor. Onu yaşadığı dönemlerde diğer şair ve yazarlardan ayıran daha ön plana çıkaran en önemli özelliği yaşadıklarının, yazdıklarının vermek istedikleri mesajların sadece o güne değil, bir asır sonraya mesaj vermiştir. Mehmet Akif’in başta İstiklal Marşı olmak üzere bütün eserlerinde vermiş olduğu mesajları çok iyi anlamamız gerekiyor” diye konuştu.

Fatsa Halk Eğitimi Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansın sonunda İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ekrem CİNOĞLU, Ordu Üniversitesi (ODÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammet KUZUBAŞ’a İstiklal Marşı’nın Osmanlıca ve Türkçe dillerinde yazılı olduğu bir tablo hediye etti.

 

 

Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Hükümet Konağı Caddesi C Blok Kat 2 Fatsa/ ORDU - 0 452 423 1151

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.