ORDU FATSA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Güçlü Yarınlar İçin" Sloganıyla Fatsa 1. Gençlik Şurası Yapıldı.

“Güçlü Yarınlar İçin” sloganıyla günümüz gençliğinin sorunları ile çözüme ilişkin fikirlerin konuşulduğu Fatsa 1. Gençlik Şurası Belediye Kültür Sarayında gerçekleştirildi.    


Fatsa Kaymakamlığı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde “Güçlü Yarınlar İçin” sloganıyla günümüz gençliğinin sorunları ile çözüme ilişkin fikirlerin konuşulduğu Fatsa 1. Gençlik Şurası 5 Mart 2015 Perşembe günü Belediye Kültür Sarayında yapıldı.

1. Gençlik Şura’sına; Fatsa Kaymakamı Sayın Mehmet YAPICI, Garnizon Komutanı P. Bnb. Salih GÖDEK, Belediye Başkan Yardımcısı Fatih ERİŞMİŞ, Yazı İşleri Müdürü Ahmet ÇELİK, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ekrem CİNOĞLU, İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Ethem ÖZTÜRK, Ak Parti İlçe Başkanı Abdullah UÇAR, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Halil BEKYÜREK, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan AYAZ, İlçe Sağlık Müdürü Işıl ARALAN, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Vahit BÖLEK, Ramazan AKYOL, Ramazan TÖNGEL, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun KARATAŞ, Fatsa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ayhan BAŞ, daire amirleri, okul ve kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğretmenler, muhtarlar, öğrenciler ve veliler katıldı. 

1. Gençlik Şura’sının açılış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ekrem CİNOĞLU, “Gençler şehrimizin, ülkemizin ve dünyamızın geleceğidir. Gençlerimizin ülkemizin huzur ve refah noktasında mutlaka bir katkı yapma arzuları, programları ve çalışmalarının var olduğu inancıyla; bir masa etrafında oturarak, birbirimizi anlayarak, farklı görüşlerden, farklı doğrulardan demokrasimizin işbirliğine ve işlevine sentezler üretileceği inancını taşımaktayız” dedi. 

Bu şura ile, gençlerimizin kendi sorunlarına karşı duyarlılıklarını ve sorunların çözümüne aktif katılımlarını teşvik edecek nitelikte bir fikir paylaşım ortamı oluşturmayı hedeflediklerini dile getiren İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ekrem CİNOĞLU, “Dünyamız kadar yaşlı olan gençliğin sorunlarını yine gençlerimizle tartışarak bir sonuca ulaşmaya çalışacağız. Çünkü gençliğin problemi bütün insanlığın problemidir. Farklı düşünceye sahip geleceğimizin umudu, Cumhuriyetimizin güvencesi ve ülkemizin atar damarları olan gençlerimizin bir araya gelmiş olmaları ve getirmiş olmamız, anlamlı olduğu kadar önemli olduğunu da ifade etmemiz gerekiyor” diye konuştu. 

Gençlere daha iyi bir gelecek hazırlamak, sorunlarını tespit etmek, çözüm önerileri üretmek ve farkındalık yaratmak için şura düzenlediklerini söyleyen Kaymakamımız Sayın Mehmet YAPICI, gençlikle ilgili konulara ilişkin durum tespiti yoluyla incelemeler yapılacak, uzun ve orta vadede stratejiler geliştirilerek uygulamadan kaynaklanan sorunlar ve buna ilişkin çözüm önerileri tartışılacak” dedi. 

Kaymakamımız Sayın Mehmet YAPICI, “Toplumda yenileşmenin anahtarı özgür gençliktir” diyerek “Özgür bir gençlik en önemli amacımız olmalıdır. Gençliği özgür olmayan toplum her türlü kirliliği üzerinde taşıyan durgun suya benzer. Oysa gençliğin fikirlerine önem vererek yenileşen toplumlar akarsulara dönerler. Hayallerinin peşinden giden gençlik yaratmalıyız. Gençlerimizin temel eğitimleri zayıf ve özgüvenleri eksik olduğundan hayal kurup, merak etmiyorlar. Hayallerinin peşinden koşan, kendine güvenen, ne istediğini bilen, sağlam adımlarla ilerleyen meraklı bir gençlik yetiştirmeliyiz. Gencin kötüsü olmaz, önemli olan aile, çevre, okul ve eğitim sitemidir. Gençleri sağlıklı, mutlu, özgür ve huzurlu bireyler olarak yetiştirmek biz büyüklerin görevidir. Büyüklerin gençlik bozuldu şeklindeki serzenişleri aslında kendi hatalarını örtbas etmektir” 

Okumayan, ufku dar, vizyonsuz ve fikir üretmeyen gençliğin hızla arttığını dile getiren Kaymakamımız Sayın Mehmet YAPICI, kitap okumanın önemine vurgu yaparak, “Gençliğimizin okuma alışkanlığı olmadığından kelime hazineleri çok zayıf. Bu yüzden tefekkür edemiyor ve düşüncelerini ifade etmekte güçlük çekiyorlar. Bunun için okullarda gençlerimize yeni çıkan yayınlarla ilgili bilgi verilmeli, kitap tanıtımı yapılmalı ve kitap okuma alışkanlığı kazandırılmalı” diye konuştu.  

Konuşmaların ardından şura’ya katılan protokol üyeleri ve davetliler fikirlerini sunma adına kürsüye çıkarak gençliğin sorunları ve neler yapılması gerektiği konusunda fikirlerini katılımcılarla paylaştılar.

Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Hükümet Konağı Caddesi C Blok Kat 2 Fatsa/ ORDU - 0 452 423 1151

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.