ORDU FATSA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ekrem CİNOĞLU, Fatsa 1. Tarım Şurasına Katıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ekrem CİNOĞLU, Fatsa Kaymakamlığı ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Belediye Kültür Sarayında gerçekleştirilen “Fatsa 1. Tarım Şurası”na katıldı.
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ekrem CİNOĞLU, Fatsa 1. Tarım Şurasına Katıldı.

Fatsa Kaymakamlığı ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Belediye Kültür Sarayında “Fatsa 1. Tarım Şurası” gerçekleştirildi.

İlçemizin tarım gücünün belirlenmesi, yaşanan sıkıntılar ve ilçeyi tarımda kalkındırabilmek için gerçekleştirilen şuraya, Fatsa Kaymakamı Sayın Mehmet YAPICI, Garnizon Komutanı Per. Bnb. Salih GÖDEK, Belediye Başkan Yardımcısı Fatih ERİŞMİŞ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ekrem CİNOĞLU, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan AYAZ, İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Etem ÖZTÜRK, Jandarma Bölük Komutanı Bnb. Halit GÜLTEN,  İlçe Müftüsü Hüseyin CAN, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Halil BEKYÜREK, Siyasi Partilerin ilçe başkanları, daire müdürleri, köy ve mahalle muhtarları ile çiftçiler katıldı.

Tarım Şurası’nda bir konuşma yapan İlçe Kaymakamı Sayın Mehmet YAPICI, Fatsa´da tarım alanında yapılan yanlış uygulamalar olduğunu söyleyerek,"Tarım bir ülkenin güvenliği noktasında en büyük teminattır. Tarım ve hayvancılıkta gıda güvencesi ve güvenliği noksan. süt üretiminde bakteri oranımız çok fazla. Tarla büyüklüğü oranlarımız diğer ülkelere göre çok küçük. Maliyetler rekabet ettiğimiz ülkelere göre çok yüksek. Dekar başına alınan ürün rekoltesi çok düşük. Sözleşmeli üretim modeline geçilmeli ve bunun için üretim birlikleri kurulmalıdır. Tarımsal, hayvansal üretimde ve sulamada mutlaka planlama yapılmalıdır. Üretimde ve sulamada planlama yapamayan ülkemiz neyi ne kadar ürettiğini bilmiyor. Tarım ve hayvancılığa destek devam etmelidir. Toprak analizleri yapılmalı ve ekilebilir düz araziler tespit edilmelidir. Fındık üretimi, damla sulama konularında daha geniş çalışmalar yapılmalıdır” dedi.

Fatsa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan AYAZ, Fatsa´daki tarımsal arazi varlığının 297 bin 374 dekar olduğunu söyleyerek bu alanın yüzde 96´sının fındık bahçesi olduğunu ve fındık veriminin dekar başına 98 kilo olduğunu ifade etti. 

İlçede hayvancılık işletmelerinin 1 - 2 baş kapasiteli aile işletmeciliği şeklinde olduğunu söyleyen İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan AYAZ, tarımsal ürünlere ait verileri sıralayarak, tarımda küçük işletme kalmasın sloganı ile küçük işletmeleri orta, orta derecedeki işletmeleri ise büyük işletme haline getireceklerini belirterek, sağlıklı gıdanın üretilmesi ve üretilen ürünlerin pazarlanmasına yönelik altyapının da geliştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Hükümet Konağı Caddesi C Blok Kat 2 Fatsa/ ORDU - 0 452 423 1151

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.