ORDU FATSA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TEMA Vakfından Anadolu Lisesi Öğrencilerine Bilgilendirme Semineri

Ordu TEMA Temsilciliği tarafından Fatsa Anadolu Lisesi öğrencilere yönelik “21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası” etkinlikleri kapsamında “Ağaçları Sev, Ormanı Koru” konulu bilgilendirme semineri verildi.
TEMA Vakfından Anadolu Lisesi Öğrencilerine Bilgilendirme Semineri

Ordu TEMA Temsilciliği tarafından Fatsa Anadolu Lisesi öğrencilere yönelik “21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası” etkinlikleri kapsamında “Ağaçları Sev, Ormanı Koru” konulu bilgilendirme semineri verildi. 

Fatsa Anadolu Lisesinde gerçekleşen seminere, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ekrem CİNOĞLU, Şube Müdürümüz Ramazan TÖNGEL, Fatsa Orman İşletme Şefi Özgür ÜNLÜ, Ordu TEMA Vakfı Temsilcisi Nilgün GÖZÜKAN, Fatsa TEMA Vakfı Temsilcisi Meryem KESKİN, Altınordu TEMA Vakfı Temsilcisi Muzaffer KÖKSAL, Ünye TEMA Vakfı Temsilcisi Aynur ZEREN, Anadolu Lisesi yöneticileri,  öğretmenleri ve öğrencileri katıldı. 

Programa katılan TEMA Vakfı Temsilcileri, öğrencilerin orman ve ağaç sevgisini öğrenmeleri, çevre ve doğa bilinçlerinin gelişmesi amacıyla “21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası” ile “22 Mart Dünya Su Günü” etkinlikleri kapsamında okullarda eğitim seminerleri düzenlediklerini söylediler. 

Seminerin sunumunu yapan  Altınordu TEMA Vakfı Temsilcisi Muzaffer KÖKSAL, ormanların ve su kaynaklarının korunması gerektiğini söyleyerek; 

“Dünyanın akciğeri olan ormanlar, yaşam kaynağımız toprağı tutan, yağışları düzene sokan ve canlılar için hayati öneme sahip suyu sağlayan ekosistemlerdir. Ormanlar, iklim değişikliğinin temel sebebi olan karbondioksiti atmosferden çekmek gibi çok önemli bir işleve sahiptir. Ormanlar, erozyon ve arazi kaymalarını önlüyor. Dünyadaki temiz suyun yüzde 75’ini sağlayan havzaları koruyan ormanlar, insanlar için alternatif geçim kaynakları yaratıyor. Dünyada 1.6 milyar insan orman alanları sayesinde yaşamını sürdürürken, ormanlar dünya genelinde insanların geçim şartlarını iyileştirme, sosyal kalkınma ve yoksullukla mücadelede de etkin rol oynuyor. Ancak kuraklık, yangınlar, ormansızlaşma gibi iklim değişikliğinin olumsuz etkileri, orman ekosistemlerinin işleyişini değiştirerek, sosyal ve ekonomik değişikliklere de sebep oluyor”

“Varlığı suyun varlığına bağlı orman ekosistemleri, yaşamın temel kaynağı suyun döngüsünde kritik rol oynuyor. Dünya üzerindeki toplam su akışının yüzde 60’ı dünya karasal alanının yüzde 30’unu oluşturan ormanlardan sağlanıyor. Ormanların suya en büyük katkısı; sağladığı su miktarının yanında suyun kalitesini koruması olarak öne çıkıyor. Ormanlar tortulaşma kaynaklı düşük su kalitesi sorununu en aza indirgiyor. Ayrıca suya bağlı olarak ortaya çıkan arazi kaymaları ve sellerin meydana gelmesi ile taşkınların oluşmasını, çölleşme ve tuzlanmayı engelliyor. Yamaçlarda ve eğimli alanlarda doğal barikat görevi görüyor, su kaynaklarını ve yataklarını koruyor. İklim değişikliği nedeniyle yaşanılan su sıkıntısının Türkiye’nin büyük bir bölümünü içeren kurak ve yarı kurak bölgelerde daha da artması bekleniyor. Bu durumda, su havzalarının korunması her geçen gün daha çok önem kazanıyor.” 

“Ormanların sadece bir ağaç topluluğu olmadığı, içerisinde çok sayıda canlının beraber yaşadığı, çevre koşullarıyla canlılar arasında etkileşimin bulunduğu bir ekosistem olduğunun önemini vurgulamak gerekiyor. Ormanları korumak ağaçlarla birlikte ormanda yaşayan binlerce canlı türünün yaşam alanlarına ve yaşamlarına sahip çıkmak anlamına geliyor. Dünyada her yıl, 13 milyon hektar orman alanının tahrip edildiği biliniyor. Türkiye’de ise 21.5 milyon hektar orman alanının yüzde 48’i erozyona maruz kalıyor” diye konuştu.

Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Hükümet Konağı Caddesi C Blok Kat 2 Fatsa/ ORDU - 0 452 423 1151

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.