ORDU FATSA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Yüzebilmem İçin Bana Elini Uzat" Projesinin Açılışı Törenle Yapıldı.

Fatsa Sami Yücel Özel Eğitim Uygulama Okulu ve İş (Okulu) Merkezi, engelli öğrencilerini yüzme öğrenebilmelerini sağlamak amacıyla “Yüzebilmem için Bana Elini Uzat” projesini hayata geçirdi.


Hayatında deniz veya havuz gibi yerlerle tanışmamış engelli öğrencileri yüzme sporuyla buluşturmak için başlatılan “Yüzebilmem İçin Bana Elini Uzat” projesinin açılışı törenle yapıldı. 

Fatsa Belediyesi Spor Kompleksinde gerçekleştirilen programa Fatsa Kaymakamımız Sayın Mehmet YAPICI, Belediye Başkan Vekili İbrahim EROĞLU, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ekrem CİNOĞLU,  İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Ethem ÖZTÜRK, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan AYAZ, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Halil BEKYÜREK, Gençlik Merkezi Müdürü Berat ŞAHİN, Şube Müdürlerimiz Vahit BÖLEK, Ramazan AKYOL, Ramazan TÖNGEL, Sami Yücel Özel Eğitim Uygulama Okulu ve İş (Okulu) Merkezi Müdürü Ali HAYDAROĞLU, okul ve kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. 

Projenin açılış konuşmasını yapan Sami Yücel Özel Eğitim Uygulama Okulu ve İş (Okulu) Merkezi Müdürü Ali HAYDAROĞLU,  projenin Karadeniz Bölgesinde ilk olduğunu belirterek, Karadeniz Bölgesi´nde bir ilk olan özel eğitim alan öğrencilerimizin yüzme eğitimi içeren proje Fatsa Kaymakamlığımızın bir projesidir. Özel öğrencilerimizin fiziksel ruhsal ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayacağını düşündüğümüz projemize hayatında deniz yada havuz gibi yerlerde hiç tanışmamış öğrencilerimizin yüzme sporu ile tanıştırmayı, öğrencilerimizin rehabilitasyonuna katkı sağlamayı ve öğrencilerimize bende başarabilirim duygusunu geliştirmeyi amaçlıyoruz. Toplam 14 hafta sürecek olan projemizle 8-12 yaş arası 15 öğrencimiz dahil ettik. Havuz başında ise 4 yüzme antrenörümüz görev alacak. Haftanın 2 günü teorik ve uygulamalı olmak üzere öğrencilerimize gruplar halinde havuza almayı planlıyoruz. Proje sonunda kendine özgüveni gelmiş öğrenciler yetiştirmeyi planlıyoruz. Biz eğitimciler velilerimiz ve öğrencilerimiz 4 duvar arasında olmaktansa bu tür projeler ve faaliyetler ve toplumun içerisinde olmak istiyoruz aynı zamanda öğrencilerimize fırsat ve imkan verilirse birçok engeli aşarak öğrencilerimizin başarılı olacağına canı gönülden inanıyorum. “Yüzebilmem İçin Bana Elini Uzat” projesi ile öğrencilerimize bu fırsat ve imkan sağlayan Sayın Kaymakamımız Mehmet YAPICI’ya bu güzel mekanı ve havuzu öğrencilerimize açan Fatsa Belediye Başkanımıza, başkan yardımcılarımıza ve spor kompleksi yetkililerine, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ekrem CİNOĞLU’na okulum, velilerimiz ve öğrencilerimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum. 

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ekrem CİNOĞLU ise yaptığı konuşmada, “Bir dönem müdürlüğünü yaptığım Sami Yücel Eğitim Uygulama Okulu’nun bu projesi beni heyecanlandırıyor. Fatsa Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde 28 tane engelli öğrencimiz var, yine Sami Yücel Özel Eğitim Uygulama Okulu 65 engelli öğrencimiz var. Özel eğitim merkezlerinde toplamda 639 engelli öğrencimiz var. Yapmış olduğum araştırmaya göre dünya genelinde yüzde 15’i engelli, farklı bir açıdan baktığımızda ise Türkiye nüfusunun yüzde 12’si engelli, bu da gösteriyor ki engelli dünyası geniş bir dünya. Hepimiz birer engelli olduğumuzu unutmayalım. Bu bağlamda bu proje farkındalık yaratacak ve engelli dünyasının dikkati çekecek. Bu nedenle çok anlamlı olduğunu belirtmek istiyorum.” diye konuştu.


Böyle bir projenin Karadeniz’in göz bebeği olan tesisimizde gerçekleşmesinden çok mutlu olduğunu dile getiren Fatsa Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim EROĞLU, Tesisimiz açıldığından bugüne kadar 80 bin kişiye ev sahipliği yapmıştır ama en güzel ev sahipliğinde inşallah bu proje ile bundan sonra yapacaktır çünkü bu güzel kardeşlerimizin yüzme öğrenmesini bir imkan sağlanacaktır. İnşallah sadece 15 değil bütün engelli çocuklarımız da bu proje gibi yüzmeyi öğrenir. Biz de Fatsa Belediyesi olarak bundan sonra bu tür projelerin içerisinde yer almaya devam edeceğiz. İnşallah hayırlara vesile olur.” şeklinde konuştu.

Konuşmasında sosyal devletten bahseden Kaymakamımız Sayın Mehmet YAPICI, “Kısaca toplumda iki türlü insan var, güçsüzler ve güçlüler. Güçsüzleri güçlüler kadar güçlü yapmak için sosyal devlet vardır yani sosyal devletin bir numaralı amacı güçsüz olan vatandaşlarımızın güçlülerin seviyesine getirmek. Bu amaçla devletimizin son 10 yıl içerisinde almış olduğu tedbirler çok fazla. Türkiye bu sayede gelişmiş ülkeler arasında yerini alıyor.  Özellikle özel çocuklarımız için alınan tedbirler çıkarılan yasalar ülkemizin gelişmiş ülkeler seviyesine gelmesini sağladı. Fatsa’da eğitim uygulama anlamında 2 tane okulumuz var. Okullarımızın müdürlerine teşekkür ediyorum çünkü sürekli proje üretiyorlar. Takdire değer bir proje olan bu projede emeği geçenleri kutluyorum ve tebrik ediyorum. Bu projeyi uygulamamızda tesis sayesinde bize destek olan Fatsa Belediyemize teşekkür ediyoruz çünkü bu tesis olmasaydı bu projemiz hayata geçemezdi.” dedi. 

Fatsa Kaymakamlığı, Fatsa Belediyesi, Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Fatsa Sami Yücel Özel Eğitim Uygulama Okulu ve İş (Okulu) Merkezi işbirliğiyle yürütülecek projenin hedef kitlesi özel eğitim öğrencileri (8-12 yaş) ve öğrenci velileri olup proje sayesinde engelli öğrencilerin yüzmeyi öğrenmesi, yüzme müsabakalarına hazırlık, öğrencilerde “başarabilirim” duygusunu geliştirme, velilerin çocukları ile ilgili önyargılarını kırması ve sosyal yaşama entegrasyonunun sağlanması amaçlanarak proje sonucunda sportif faaliyetlerle sosyal uyum becerileri gelişmiş özgüveni, motivasyonu artmış, sporu seven ve yüzme sporu ile tanışmış özel eğitim öğrencileri yetiştirmek. 

Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Hükümet Konağı Caddesi C Blok Kat 2 Fatsa/ ORDU - 0 452 423 1151

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.