ORDU FATSA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü Fatsa’da Törenlerle Kutlandı.

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü Fatsa’da Törenlerle Kutlandı.

 


18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. Yıldönümü Anma Günü kapsamında Fatsa Kaymakamlığı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunum töreni gerçekleştirildi.

Atatürk Anıtı’na Kaymakamlık ve Belediye çelenklerinin sunulmasının ardından Saygı Duruş’unda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

 Çelenk sunma Törenine; Kaymakamımız Mehmet YAPICI, Belediye Başkanı Muharrem AKTEPE, Cumhuriyet Başsavcısı Selamettin BAYCELEBİ, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlerimiz Ramazan AKYOL, Muhammet ANCAZA, Ramazan TÖNGEL.  İlçe Emniyet Müdürü Tolga SİPAHİ, İlçe Jandarma Komutanı J. Yarbay Halit GÜLTEN, daire amirleri, askeri personel, şehit aileleri, gaziler, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, öğretmenler,  öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 İlk tören 15 Temmuz Özgürlük Meydanında Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, Şehit Dul ve Yetimleri yakınları tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı.
 Programlara Kaymakam Mehmet YAPICI, Belediye Başkanı Muharrem AKTEPE, Cumhuriyet Başsavcısı Selamettin BAYCELEBİ, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, resmi kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.
   Program daha sonra Belediye Kültür Sarayı’nda Cahit Zarifoğlu Anadolu Lisesi organizasyonunda gerçekleşen etkinlik ile devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Cahit Zarifoğlu Anadolu Lisesi Tarih öğretmeni Mustafa BİLGÜ yaptı. Çanakkale’nin her yönüyle bir destan olduğunu belirten BİLGÜ “Çanakkale Aziz kahramanlarımızın imanlı göğüslerini çeliğe karşı siper ederek bu vatanı koruduğu destandır. Çanakkale cepheye çağrıldığı zaman 15 yaşında delikanlıların gözünü kırpmadan cepheye koşturdu bir destan. Düşmana karşı maddi teçhizatın az olduğu manen ise inanç dolu Çanakkale ruhunun hakim olduğu bir destandır. Bu ruhu bugün de yaşatmak hepimizin görevidir.” dedi.
  Yapılan konuşmanın ardından Çanakkale konulu 45 dakikalık oratoryo sahnelendi. Programın son bölümünde 18 Mart Şehitleri Anma günü etkinlikleri kapsamında ilçemiz genelinde kompozisyon, şiir ve resim yarışması kategorilerinde dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

ŞEHİTLİKTE ANMA
Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümünü etkinlikleri Belediye Kültür Sarayındaki programın ardından Garnizon Şehitliğinde de devam etti. Garnizon Şehitliğinde program şehitlik anıtına Şehit Dul ve Yetimleri çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Daha sonra din görevlisi tarafından kuranı kerim okundu ve İlçe Müftüsü Hamza Bayram tarafından dua yapıldı. Son olarak ilçe protokolü Şehit Piyade Komando Onbaşı Osman Korkmaz ve Şehit Hava Pilot Binbaşı Ümit Karamustafa’nın kabirlerine çiçek bırakarak dua ettiler. Program şehit yakınlarına ve gazilere Spor Kompleksinde Fatsa Belediyesi tarafından yemek verilmesinin ardından sona erdi.                   

18-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-2019

 

Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Ata Caddesi Hükümet Konağı B Blok Kat 2 Fatsa/ ORDU - 0 452 423 1151

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.