ORDU FATSA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bizim Yunus'tan Dünya Dili Türkçeye Projesi Resim Sergisi ve İlahi Dinletisi Programı Gerçekleştirildi.

Bizim Yunus'tan Dünya Dili Türkçeye Projesi Resim Sergisi ve İlahi Dinletisi Programı Gerçekleştirildi.

"2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı" münasebetiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Fatsa İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından başlatılan "Bizim Yunus'tan Dünya Dili Türkçeye" projesi kapsamında gerçekleştirilen "Yunus Emre Resim Sergisi" ve " Yunus Emre İlahi Dinletisi" Programı, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Fatsa Kaymakamı Sayın Ömer Lütfi Yaran, İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu, Fatsa Belediye Başkan Vekili Ercan Yurttaş, Fatsa İlçe Millî Eğitim Müdürümüz  Saygın Atinkaya ve davetliler katılımıyla gerçekleştirildi.

26.10.2021 tarihinde Fatsa Belediyesi Kültür Sarayı'nda Anadolu insanının, sevginin ve hoşgörünün ete kemiğe bürünmüş hâli olan 'Bizim Yunus'u anmak; onun yüzyıllar öncesinden günümüze ulaşan mesajlarını bir kez daha dillendirmek için öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz tarafından "Her Nefeste Yunus" adlı ilahi dinletisi ve "Yunus Emre" konulu resim sergisi düzenlendi.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu, "Türk milletinin yetiştirdiği en büyük tasavvuf erlerinden, Türk dili ve edebiyatı tarihinin en büyük şairlerinden biri olan Yunus Emre, Türkçemizin edebiyat ve medeniyet dili haline gelmesiyle kültürümüzün Anadolu'da kökleşmesine öncülük etmiştir.

Kendi döneminde Türkçeyi son derece güzel ve etkili bir şekilde kullanan halk şairimiz, Tasavvuf kültürünü, aşkı, sevgiyi, hoş görüyü, ahlak ve erdemi insanlığa anlatmaya çalışmıştır.

"İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsin, ya nice okumaktır." diyen Yunus, ilmin ışığında 'yetmiş iki millete bir göz ile bakmak' ilkesi üzerine inşa edilmiş felsefesiyle insanları ortak değerler etrafında birleştirmiştir.

Çağının çok ötesinde bir şair olmayı başaran halk şairimiz, kültürel değerlerimize ve tarihimize sahip çıkarak millî birlik ve beraberliğimize katkı sağlamıştır. Geleceğimizin mimarı gençlerimize ve çocuklarımıza Türk dilinin önemini anlatmak hepimizin asli görevi olmalıdır.

 Türkçemizin medeniyet dili kimliğiyle bir kez daha dünyaya duyurulmasına vesile olacak "Yunus Emre ve Türkçe Yılı" nın tekrar hayırlı olmasını diliyorum. " dedi. 

Program kapsamında büyük ozanımız Yunus Emre'ye ait 10 ilahi seslendirildi. Eserler ve icracıları dinleyenler tarafından tam not aldı. Program sonrası orkestra ekibiyle bir müddet sohbet eden protokol üyeleri, programın gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ettiler. Uzun süren bir pandemi salgınından sonra böyle bir programı çok anlamlı bulduğunu belirttiler.

28-10-202128-10-202128-10-202128-10-202128-10-202128-10-202128-10-202128-10-202128-10-202128-10-202128-10-202128-10-2021

Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Ata Caddesi Hükümet Konağı B Blok Kat 2 Fatsa/ ORDU - 0 452 423 1151

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.