ORDU FATSA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fatsa Belediyesi Tarafından Dünya Çevre Günü Dolayısı ile Bir Etkinlik Düzenlendi.

Fatsa Belediyesi Tarafından Dünya Çevre Günü Dolayısı ile Bir Etkinlik Düzenlendi.

 

 

 Fatsa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından çevre sorunlarına  ve Çevre Kirliliğine tüm kamuoyunun dikkatini çekmek, halkın katılımını sağlayarak çevre bilincini artırmak ve en önemlisi geleceğimiz olan çocuklarımızı bu bilinçle  yetiştirmek amacıyla bir etkinlik düzenledi.
  Dolunay mahallesi Çamlık Tesislerinde düzenlenen etkinliğe Belediye Başkan Vekili Okyay Sarıhan, Belediye Başkan Yardımcısı Ruhi Özbay, İlçe Emniyet Müdürü Tolga Sipahi, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Yarbay Halit Gülten, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Saygın Atinkaya, Muhtarlar Derneği Başkanı Naci Kızılkaya ve öğrenciler katıldı.

Program İstiklal marşının okunması ve saygı duruşunun yapılmasından sonra Fatsa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Çevre Mühendisi Derya Özcan Ateşli günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yaptı. 

 

              "ÇEVRE  BİLİNCİNİ YAŞAM BİÇİMİ HALİNE GETİRMELİYİZ"

Dünya nüfusunun hızla artması, teknolojinin  gelişmesi, Sanayileşmenin gelişmesiyle birlikte, sınırsız ihtiyaçlarımızın artması, mevcutta bulunan doğal kaynaklarımızın   hızla azalmasına ve yok olmasına   neden olduğunu belirten Derya Özcan Ateşli, "Biz insanoğlu  kimi zaman bilerek, kimi zaman  farkında olmadan, kimi zaman önemsemeyerek, kimi zamanda  çok para kazanmak adına doğayı gözden  çıkararak  çevremizi hızla kirletmeye başladık. Çevre kirliliğinin artmasıyla birlikte, insanlık ve doğadaki tüm canlılar hızla zarar görmeye  ve yok olmaya  başladı. Sanayi ve fabrika atıkları, havayı kirleten sera gazları,yakıtlar, spreyler, soğutucu gazlar, egsoz gazları ve diğer hava kirleticileri, tarımda kullanılan suni gübreler, zirai ilaçlar ve tüm kimyasallar, haşere öldürücüler, ot öldürücüler, herbisitler, evsel çöpler, petrol ve ilaç atıkları, tıbbi atıklar, tehlikeli atıklar, atık piller, plastik ürünler, atık sular, gemi atıkları, radyoaktif atıklar, nükleer atıklar, elektromanyetik atıklar, atık yağlar yaşadığımız doğayı ve çevremizi  kirleten belli başlı kirleticilerdir. Ayrıca bunların yanı sıra, teknolojinin getirdiği  kirlilikler, kaçak yapılaşmanın getirdiği  kentsel kirlilikler, görüntü kirliliği, gürültü kirliliği, ışık kirliliği, radyoaktif kirlilik de yer almaktadır. Çevre kirliliğinin oluşumunda ve kontrolünde ülke sınırlarının hiç bir önemi yoktur. Bu sebeple; 1872 yılından bu yana 5 Haziran Dünya Çevre Farkındalık günü ilan edilmiş olup bir takım etkinliklerle insanlarda çevre bilinci oluşturulmaya çalışılmaktadır. Peki, hızla kirlenen Dünyayı biz birey olarak kirlenmekten kurtarabilir miyiz? Belki dünyayı kurtaramayız fakat birey olarak  çevre  bilincini yaşam biçimi haline getirebilirsek, çevremize  çok büyük katkı sağlarız." dedi.  Fatsa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Çevre Mühendisi Derya Özcan Ateşli konuşmasını öğrencilere çevre andı yaptırarak noktaladı.
  Yapılan konuşmanın ardından çevre ile ilgili yapılan çalışmalara destek olan İlçe Emniyet Müdürü Tolga Sipahi, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Yarbay Halit Gülten, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Saygın Atinkaya'ya plaket ve çevre günü nedeniyle yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi.
  Programa katılan öğrenciler alana yakın olan plajda çevre temizliği de yaptılar. Programda ayrıca çevre kirliği nedeniyle zarar gören kuşların da fotoğrafları sergilendi .  

 

 

 

  13-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-2019

Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Ata Caddesi Hükümet Konağı B Blok Kat 2 Fatsa/ ORDU - 0 452 423 1151

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.