ORDU FATSA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Saygın ATİNKAYA´nın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

   
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Saygın ATİNKAYA´nın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım,

Bugün öğretmen olmanın sevinci ile yine doluyuz. 

Öğretmenlik, bir bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş havaya, suya, toprağa, nasıl fer verirse bahar için kışın ayazında donmuş tabiata, öğretmen de öyle can verir topluma. 

Onu alır, muasır medeniyetlerin de üstüne koymak ister. İnsanlık, öğretmen sayesinde tanışmıştır medeniyetle. Öğretmendir karanlıklardan aydınlığa çıkaran, O'dur bizi buralara getiren, O'dur bize eğitimin bir bayrak yarışı olduğunu telkin eden, O'dur bize hayatın diğer adının da insanca yaşamak olduğunu öğreten. 

Sihirli bir el gibidir öğretmenimin eli kara tahtaya değdiğinde, bileği büyük bir aşkla kıvrılır, tebeşirini alır. Öğrencilerine bir şey öğretmek arzusu ile hafifçe kırar belini ve tahtaya yazısını yazar. En anlamsız sanılan şeylere onun eli değdiğinde mana yüklenir. Kimi zaman şiirler, kimi zaman kafamıza takılan problemler, kimi zaman hayatın anlamı onun elinden dökülür kara tahtaya. Yüreğimize dökülür kara tahtadan bir ferahlık. 

Yurdun çeşitli yerlerinde kar, kış, yağmur, soğuk demeden okuluna giden, İstiklal Marşımızı yavrularına ezberleten, çocuklarını hayata hazırlayan. Tıpkı kahramanlar gibi uğruna savaş verdiği bir ideali var. Kaybolmaması gereken yarınlar uğruna hava muhalefetini, çileli olumsuzlukları tanımaz. Hiçbir engel duramaz inanmışlığı karşısında. Umudunu yitirmez. Adı Hasan beydir. Ayşe Öğretmendir adı. Ama mutlu olmasını gerektirecek kutsal bir sıfatı vardır. Öğretmen. Ab-ı hayat gibi bir şey. Dünyanın en anlamlı şeyi olsa gerek, fanilik içinde var olmak. Arkadan gelen kafile sizin izinizden yürüyor geleceğe. Şu gök kubbede hoş bir seda  bırakmak olsa olsa, budur zannımca. 

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, öğretmenlerin Kurtuluş Savaşı'nda gösterdikleri etkinliği hep takdir etmiştir. Yeni Türkiye'nin kurulmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancındaydı.   Çağdaş bir devlet olmamız için eğitimin yaygınlaşması gereğine inanıyordu. Bu nedenle Atatürk, "Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir" sözleriyle öğretmene verdiği önemi ve duyduğu saygıyı en güzel biçimde belirtmiştir. 

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmen arkadaşlarımızın öğretmenler gününü kutlarken, başta Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK ve ebediyete irtihal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygı ile anıyorum, ruhları şad olsun...

 

Saygın ATİNKAYA

İlçe Millî Eğitim Müdürü

 

Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Ata Caddesi Hükümet Konağı B Blok Kat 2 Fatsa/ ORDU - 0 452 423 1151

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.