ORDU FATSA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul’un Fethi’nin 565. Yıldönümünü Kutladık

29 Mayıs 1453 İstanbul’un Fethi’nin 565. Yıldönümü,  İlçemiz İmam hatip Lisesi, Büyük Ata Ortaokulu ve Vefa koleji tarafından hazırlanan programla kutlandı.
İstanbul’un Fethi’nin 565. Yıldönümünü Kutladık

29 Mayıs 1453 İstanbul’un Fethi’nin 565. Yıldönümü,  İlçemiz İmam hatip Lisesi Büyük Ata Ortaokulu ve Vefa koleji tarafından hazırlanan programla kutlandı.

Fatsa Belediye Kültür Sarayında düzenlenen programa; İlçe Kaymakamımız Sayın Mehmet YAPICI, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Saygın ATİNKAYA, İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Etem ÖZTÜRK, , Şube Müdürümüz Ramazan AKYOL daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 

İstanbul’un Fethi’nin 565. Yıldönümü Kutlama Programı, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstanbul’un fethe görev almış tüm şehitlerimiz, gazilerimiz ve ahrete intikal etmiş bütün şuhedalar için Saygı Duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra İmam hatip lisesi öğrencileri tarafından Kur’an-ı Kerim okundu.    

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan İmam Hatip Lisesi tarih Öğretmeni Yusuf GEBEŞ “Her sözü ve hareketi hak, her haberi doğru olan Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.), nübüvvet nuru ile yüzyıllar sonra meydana gelecek tarihi olaylara ışık tutmuş ve İstanbul’un fethedileceğini haber vererek şöyle buyurmuştur; “İstanbul (Kostantiniyye) elbette fetih

olacaktır. O’nu fetheden komutan ne güzel komutan ve onun askeri de ne güzel askerdir.”

Yaşar GEBEŞ İstanbul’un Fethi, siyasi yönden ve neticeleri bakımından dünya tarihine kesin ve silinmez damgasını vurmuş bir zaferdir. Çünkü İstanbul doğu ile batı, kuzey ile güney arasında son derece önemli bir geçiş noktasıdır. Dünyanın tam merkezidir. Başka hiçbir sebep olmasa bile İstanbul’un bu fiziki konumuna sahip olan bir devlet dünya hâkimiyetini tesis edebilir. Tıpkı,Roma, İmparatorluğu gibi, tıpkı Bizans İmparatorluğu ve tıpkı Osmanlı İmparatorluğu gibi. Napolyon’un 18. Asırda söylemiş olduğu “İstanbul’a sahip olan dünyaya hükmeder. Dünya tek devlet olsaydı, başkenti İstanbul olurdu” sözü gerçeği tasdikler niteliktedir” diye konuştu.

Yaşar GEBEŞ Bu vesile ile İstanbul’u bize armağan eden Büyük Türk Hakanı Fatih Sultan Mehmet Han’ı ve onun kahraman ordusunu bir kez daha minnetle anıyor. bu güzel vatan için canlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi de şükranla yad ediyorum diyerek konuşmasını noktaladı.

Fetih ile ilgili hazırlanan animasyon gösteriminin sunumu ile devam eden programda öğrenciler tarafından “İstanbul’un Fethi” ve “Fetih’te Fatih” adlı şiirler okundu, ardından Büyük Ata Ortaokulu öğrencilerin hazırladığı tiyatro gösterisinin sunumu yapıldı.  

İstanbul’un Fethi’nin 563. Yıldönümü Kutlama Programı, Büyük Ata Ortaokulu öğrencilerinin seslendirdiği “İstanbul’un Fethi” adlı oratoryo ile sona erdi.

 29-05-201829-05-201829-05-201829-05-201829-05-201829-05-201829-05-201829-05-201829-05-201829-05-2018

Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Ata Caddesi Hükümet Konağı B Blok Kat 2 Fatsa/ ORDU - 0 452 423 1151

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.