ORDU FATSA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRENCİLERİMİZ, İSTANBUL İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ TARİHİ MÜZESİ´NE GEZİYE GİTTİLER

Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan " Medeniyet Tasavvuru Geçmişin İzleri Geleceği İnşaa Ediyor " Projesi kapsamında 37 öğrenci ve 8 öğretmen ile İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi´ne gezi düzenlendi. Geziye Fatsa İlçesinde okuyan lise ve ortaokul öğrencileri arasından, Anlamlı Okuma Gurubuna katılan öğrenciler arasından 21 Erkek ve 18 Kız olmak üzere toplam 37 öğrenci ve 8 öğretmen katıldı.
ÖĞRENCİLERİMİZ, İSTANBUL İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ TARİHİ MÜZESİ´NE GEZİYE GİTTİLER

 

Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan " Medeniyet Tasavvuru Geçmişin İzleri Geleceği İnşaa Ediyor " Projesi kapsamında 37 öğrenci ve 8 öğretmen ile İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi´ne gezi düzenlendi. Geziye Fatsa İlçesinde okuyan lise ve ortaokul öğrencileri arasından, Anlamlı Okuma Gurubuna katılan öğrenciler arasından 21 Erkek ve 18 Kız olmak üzere toplam 37 öğrenci ve 8 öğretmen katıldı. 16 Kasım akşamı Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünden başlayan yolculuk, 17 Kasım sabahı, Eyüp Sultan Camii´nde Sabah Namazı ile devam etti. Eyüp Sultan´ın ardından Minia Türk´te kahvaltı yapıldı. Akabinde Minia Türk bir saat boyunca gezildi. Saat 10.30 gibi Süleymaniye Camii ziyaret edildi. Burada büyük deha, Mimar Sinan ve eserlerinden bahsedildi. Sonrasında ziyaret Cağaloğlu Anadolu Lisesi ve Sultan Ahmet cami ile devam etti. 

 

             Gezinin birinci günü Gülhane Parkı Eski Ahırlar Binasında bulunan, Fuat Sezgin  İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Gezisiyle tamamlandı. İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesinde, öğrenciler Müslüman bilim adamlarının dünya bilim tarihine yaptıkları katkılar ayrıntılı olarak öğrencilere anlatıldı. Öğrenciler müzede sergilenen eserleri büyük bir hayranlıkla incelediler. Müzenin ardından öğrenciler konaklamak için, Kadıköy´e hareket ettiler.

 

18 Kasım sabahı gezinin ikinci gününde öğrenciler  önce Sancak Tepe Bilim Merkezini ziyaret ettiler. Burada bütün deney aletlerini yakından inceleyip deneyen öğrencilerimiz, ayrıca planetaryumda Belgesel film gösterimini izleyerek astronomi ve uzay ile ilgili merak ettikleri sorulara cevap buldular. Sancak Tepe Bilim Merkezi ziyaretinin ardından öğle yemeği için Küçük Çamlıca Köşküne geçildi. Burada İstanbul Boğazı manzaralı mekânda nezih bir öğle yemeği yendikten sonra, Kocaeli Bilim Merkezine gidildi. Daha önce SEKA Kâğıt Fabrikası olarak kullanılan mekânda oluşturulan Bilim Merkezi, Türkiye´nin en büyük bilim merkezlerinden biri olarak bilinmektedir. Burada öğrencilerimiz uzman rehberler eşliğinde, bir buçuk saatlik bir zaman geçirdikten sonra, SEKA Film Platosuna geçildi. Burada Payitaht Abdülhamid dizisinin çekildiği mekânlar gezilerek incelemelerde bulunuldu. Film platosunun da gezilmesinin ardından öğrencilerimiz büyük bir mutluluk ve deneyim ile Fatsa´ya döndüler.

23-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-2018

 

 

Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Ata Caddesi Hükümet Konağı B Blok Kat 2 Fatsa/ ORDU - 0 452 423 1151

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.