ORDU FATSA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKUL ÖNCESİNDE DOĞRU ADIMLAR, GÜÇLÜ YARINLAR PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “OKUL ÖNCESİNDE DOĞRU ADIMLAR, GÜÇLÜ YARINLAR PROJESİ” 03.03.2018 tarihinde Fatsa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonunda yapılan açılış ve tanıtım toplantısıyla start aldı. Projenin açılış ve tanıtım toplantısına Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Kutlu Takin BAŞ, Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Saygın ATİNKAYA, Sinop İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, Okeved ( Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Eğitmenleri Derneği ) Yöneticileri, Okul İdarecileri ve öğretmenlerimiz katıldı.
OKUL ÖNCESİNDE DOĞRU ADIMLAR, GÜÇLÜ YARINLAR PROJESİ  HAYATA GEÇİYOR

Projenin tanıtım sunumunu yapan Fatsa Rehberlik ve Araştırma Merkezi personeli, Uzman Psikolojik Danışman Muhammed KARAMUSTAFA bu projeyle biz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, Fatsamızın eğitim sorunlarına kökten çözüm bulmayı ve değişimi anaokullarından yapmayı planladık. “OKUL ÖNCESİNDE DOĞRU ADIMLAR, GÜÇLÜ YARINLAR PROJESİ” Fatsa İlçesinde eğitim faaliyeti gösteren 5 adet okul öncesi eğitim kurumunda, öğrencilerin okula hazır bulunuşluk seviyelerinin ölçülmesi, okul dönemlerindeki mevcut durumlarının gözlemlenmesi, onların özel yeteneklerinin ortaya çıkarılması, çocukların çoklu zeka kuramına göre çok yönlü yetişmelerinin sağlanmasını hedeflemektedir.

Bizler bu projeyle, bu öğrencilerimiz için, birer portfolyo (ürün dosyası) dosya hazırlanmayı, bu dosyaların çocukla birlikte bir üst öğrenime geçtiğinde ilkokul öğretmenine ulaştırılmasını ve aynı çalışmaların ilkokul öğretmenleri tarafından da yapılarak çocuklarımızdaki gelişim ve değişimlerin bu kademede de devam ettirilmesinin sağlanmasını amaçlamaktayız.

Bu projenin sonunda bizler şu hedeflere ulaşmayı hedefliyoruz;

1.               Fatsa ilçesinde eğitim faaliyeti gösteren 5 adet okul öncesi eğitim kurumunda projeyi uygulamayı ve bu okullarımızın 26 tane sınıfını 5 adet öğrenme merkezleri şeklinde düzenlemeyi hedefliyoruz. Bu merkezler;

ü    Dramatik Oyun Merkezi

ü    Blok ve Manipülatif Oyun Merkezi

ü    Fen Merkezi

ü    Kitap Merkezi

ü    Müzik Merkezi, şeklindedir.

 2.               Okul Öncesi Eğitim çağındaki 6 yaş gurubundaki 250 çocuğun, hazır bulunuşluk düzeyleri ölçülerek, onların bir üst öğrenime geçirilmesini sağlamayı,

3.               Hazırlanan portfolyo dosyası sayesinde, bir kısım ilkokul öğretmeninin 250 çocuğun, okul öncesi eğitim dönemine ait verilerini inceleyerek, yeni eğitim dönemini daha iyi planlamasını sağlanmayı, Böylece bu öğretmenler, ilkokula başlayan bu öğrencileri tanımak için ekstra zaman ve emek harcamayacak ve öğrencinin eğitim ihtiyaçları, ilgi ve yetenekleri ile varsa sorunları hakkında bilgi sahibi olarak, bu öğrencilerin hayata daha etkin hazırlanmalarını sağlayacaktır.

4.               Fatsa ilçesinde eğitim faaliyeti gösteren 5 adet okul öncesi eğitim kurumunda görevli 40 öğretmenimizin kendi alanlarıyla ilgili güncel bilgiler hakkında, hizmet içi eğitime alınması ve onların alanında uzman kişilerle buluşturulması sağlandı. Bu seminerler aşağıdaki alanlarda olacaktır;

ü    Okul Öncesi Eğitim Öğretmenleri Moral-Motivasyon Semineri,

ü    Drama Semineri,

ü    Oyun Terapisi Semineri,

ü    Çocuk Resmi Analizi Semineri,

ü    Yaratıcılık ve Sanat Eğitimi Semineri,

ü    Çocuk Edebiyatı Semineri,

ü    Çocukluk Döneminde Müzik ve Orff Eğitimi Semineri,

5.               Fatsa ilçesinde eğitim faaliyeti gösteren 5 adet okul öncesi eğitim kurumunun öğrenme merkezi yaklaşımına uygun olarak düzenlendi. Bu Okul Öncesi Eğitim Kurumlarının okul bahçeleri, kum havuzu, hobi bahçesi vb. alanlarla yeterli hale getirildi.

6.               Okul Öncesi çağındaki çocuğa sahip velilerin, okul öncesi kurumunu algılama biçimindeki bakış açılarını değiştirmek ve kurumun vizyon tanıtımını yapmak için, velilerle toplantılar yapıldı. Ayrıca velilere kurumun çalışmaları hakkında bilgi veren vizyon belgeleri dağıtıldı. Veli bu vizyon belgesi tanıtımıyla, okulun çocuğuna ne vermesi gerektiğini, kurumdan ne beklemesi gerektiğini öğrendi.

7.               İlçemizde faaliyet gösteren okul öncesi eğitim kurumlarının sınıf içindeki öğrenci sayısının 20 öğrencinin üzerine çıkmaması için, kurum yöneticileri ile görüşülerek, İlçe Milli Eğitimin bu yöndeki talepleri onlara iletildi.

8.               Okul Öncesi Eğitim Kurumlarının yaptığı yılsonu etkinliklerinin okullar arası bir yarış olmaktan ziyade, eğitim sürecinin değerlendirildiği, çocukların ilgi ve yeteneklerini sergileyebileceği etkinlikler ve yarışmalar şeklinde yapılması planlandı. ( Çizgiden Hayallere Resim Yarışması, Öğrenci etkinliklerinin sergileneceği bahar şenlikleri gibi)

 9.               İlçemizde projenin uygulanacağı 5 Okul öncesi eğitim kurumunda görev yapan 40 öğretmenin, ortak bir uygulama yapabilmeleri için, sene başı ve sene sonu bir araya gelmeleri, bir moderatör eşliğinde mevcut durumu değerlendirmeleri sağlandı.

            “OKUL ÖNCESİNDE DOĞRU ADIMLAR, GÜÇLÜ YARINLAR PROJESİ” açılış ve tanıtım toplantısında selamlama konuşması yapan Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Saygın ATİNKAYA; “Bu projenin hazırlanmasında özverili bir şekilde çalışan Proje Ekibime, Okul Müdürlerime, Okul Öncesi Öğretmenlerime çok teşekkür ediyorum. Yine bizden her daim desteğini esirgemeyen Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Kutlu Takin BAŞ müdürüme sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Projenin ilk faaliyeti olan 48 Okul Öncesi Öğretmeninin Drama Semineri, Oyun Terapisi Semineri, Çocuk Resmi Analizi Semineri, Yaratıcılık ve Sanat Eğitimi Semineri, Çocuk Edebiyatı Semineri, Çocukluk Döneminde Müzik ve Orff Eğitimi Semineri, gibi alanlarda eğitilmesinde işbirliği yapılan OKEVED ( Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Eğitmenleri Derneği ) Yöneticisi Sayın Sefa ÖZDEMİR YILMAZ, “Böyle bir projenin içinde bulunmaktan dolayı çok memnun olduğunu, bu kadar öğrenmeye istekli bir öğretmen kadrosuyla çok güzel eğitim ortamları yakalayacaklarını” belirtti.

Öğretmen eğitimlerinin önemli bir kısmını verecek olan Konya Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Cengiz ÇELİK ise bu kadar coşkulu ve azimli bir öğretmen kadrosu ve onları destekleyen yönetici kadrosuyla çalışmaktan duyduğu memnuniyeti belirtti.

Son olarak sahneye çıkan Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Kutlu Takin BAŞ, bu projeyi çok önemli gördüğünü, bunun gibi eğitimde iyi örneklerin paylaşılması gerektiğini, dolayısıyla diğer ilçelere ve belki ülke geneline yayılması gerektiğini vurguladı.       “OKUL ÖNCESİNDE DOĞRU ADIMLAR, GÜÇLÜ YARINLAR PROJESİ”ni önemsiyorum ve sonucunu yakından takip edeceğim.” Dedi.

“OKUL ÖNCESİNDE DOĞRU ADIMLAR, GÜÇLÜ YARINLAR PROJESİ” açılış ve tanıtım toplantısı, toplantının ardından verilen kokteyl ile son buldu.

05-03-201805-03-201805-03-201805-03-201805-03-201805-03-201805-03-201805-03-201805-03-201805-03-2018

Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Ata Caddesi Hükümet Konağı B Blok Kat 2 Fatsa/ ORDU - 0 452 423 1151

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.